top of page

IACES
LC ITU

Mühendisliğe Hazırlık Kulübü, 1993 yılından bu yana LC ITU adıyla International Association of Civil Engineering Students (IACES) üyesidir.

TARİH

  • TEMMUZ 2023

  • EKİM 2023

  • MART 2024

KONUM

  • Porto, Portekiz

  • Ankara, Türkiye

  • Selanik, Yunanistan

LC ITU

IACES Hakkında

IACES (International Association of Civil Engineering Students) kar amacı gütmeyen uluslararası bir öğrenci topluluğudur. 1989 yılında kurulan bu  topluluğa 14 farklı ülkeden 24 öğrenci kulübü üyedir. MHK, 1993 yılında LC ITU adı ile IACES'e katılmıştır. IACES'in ACCESS, MTM ve ICEC adlı üç ana etkinliği bulunmaktadır. Bu etkinliklere her seferinde farklı bir yerel komite ev sahipliği yapıyor. 

ACCESS (Academic Congress of Civil Engineering Students) her yılın Ekim ayında, eğitim-öğretim dönemi başında düzenlenir. Yedi gün süren etkinlikte seminerler, şehir turu, şantiye gezileri, teknik ve sosyal etkinlikler düzenlenir. Etkinlik sırasında yapılan genel kurulda bir sonraki etkinliğin ev sahibi olacak LC (Local Committee) seçilir. 

MTM (Midterm Meeting) her yılın bahar döneminde gerçekleştiren ikinci büyük etkinliktir. ACCESS'e benzer olarak seminerler, atölyeler, teknik ve sosyal geziler yapılarak hem mesleki bilgiler ve tecrübeler elde edilir. 

ICEC (International Civil Engineering Competiton) yaz döneminde gerçekleşir. İlk defa 2019 yılında gerçekleşmiştir. Etkinlik bir hafta sürmektedir ve iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak her LC, yarışmacıları kendi üyelerinden oluşan takımlar kurar, inşaat mühendisliği temalı workshop yarışmaları yaparak birinci takımı seçer. Birinci gelen takım ICEC finaline gitme hakkı kazanır. Gözlemcileri ile birlikte kazanan takım, ICEC'e o yıl ev sahipliği yapan yerel komitenin bulunduğu şehre gider ve orada final aşamasında yarışır. 

1 Hafta Boyunca Hem Öğren Hem Eğlen

Katılımcılar yedi gün boyunca seminerler ve workshoplar sayesinde inşaat mühendisliği alanında kendilerine yeni deneyimler katarken bir yandan sosyal etkinliklerde bolca eğleniyor, yeni yerler ve yeni kültürler keşfetmiş oluyor.

Uluslararası Network

Her etkinlikte farklı ülkelerden gelen inşaat mühendisliği öğrencileriyle tanışma ve birlikte bir hafta geçirerek arkadaşlık kurma şansını yakalamış oluyor. 

bottom of page