top of page

DESIGN TOGETHER
WITH BIM

Design Together wıth BIM,  BIM (Building Information Modeling) sistemi’nin Türkiye’deki üniversite öğrencileri arasındaki farkındalığını ve kullanımını artırmak amacıyla İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından 2015 yılından itibaren düzenlenen bir BIM ile tasarım yarışmasıdır. 

TARİH

SAAT

KONUM

9-12 Aralık 2023

10.00 - 22.00

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Gece Mesaisi
Gece Mesaisi

DTwithBIM'23 YARIŞMA ŞARTNAMESİ

DESIGN TOGETHER WITH BIM

ETKİNLİK HAKKINDA

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan, Tükiye’de de yeni yeni kullanılmaya başlayan BIM (Building Information Modeling) sistemi, daha kaliteli tasarımların, daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesini sağlar. Mimar ve mühendislerin aynı yapı modeli üzerinde eşzamanlı çalışabilmesini sağladığı için disiplinler arası koordinasyon eksikliğinin yol açtığı hataları önlemede yardımcı olur. Yapı Bilgi Sistemi kullanımı, sadece tasarımcının değil aynı zamanda yüklenicinin ve müşterinin de avantajınadır. Design Together wıth BIM,  BIM (Building Information Modeling) sistemi’nin Türkiye’deki üniversite öğrencileri arasındaki farkındalığını ve kullanımını artırmak amacıyla İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından 2015 yılından itibaren düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. 8 yıldır düzenlenen bu yarışmada inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve mimarlık öğrencileri başta olmak üzere diğer disiplinlerdeki lisans ve yüksek lisans öğrencileri takım halinde yarışarak verilen şartnameye uygun olarak yapılar tasarlamaktadırlar.

BIM sistemi ve kullanılan programlara yönelik verilen 4 günlük ön eğitimin, seminerlerin, çalışılacak bölgedeki araziyi ve BIM ile tasarlanmış öncü yapıları gözlemlemek için yapılan teknik gezilere, güncel teknolojik workshoplara, ideathonlara kadar süren 96 saatlik maratonun ardından katılımcılara 10-12 haftalık bir tasarım süresi verilmektedir. Tamamlanan projeler alanında uzman akademisyenler ve mühendisler-mimarlar tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda ilk üçe giren takımlara ödül verilmektedir. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, mimarlık ve diğer disiplinlerdeki öğrencilerin takım halinde katıldığı bu yarışmada 8 senede yaklaşık 23.000 üniversite öğrencisi BIM sistemi duymuş ve 50’yi aşkın üniversiteden 823 öğrenci Design Together with BIM ön eğitimleri kapsamında BIM sistemi ile ilgili teknik eğitim almış çeşitli uygulamalarda bulunmuştur. 

+25 Konuşmacı

BIM sektörünün önde gelen firmalarından üst düzey konuşmacılar, İnşaat sektörünün geleceği olarak görülen bu sistem hakkında eğitimler verilerek öğrenciler, dijitalleşen sektöre ayak uydurmaktadır.

+96 Saatlik Maraton

BIM denilince akla ilk gelen isimlerin verdiği seminerler ve eğitimlerden tutun, çalışılacak bölgedeki araziyi ve BIM ile tasarlanmış öncü yapıları gözlemlemek için yapılan teknik gezilere, güncel teknolojik workshoplara, ideathonlara kadar süren 96 saatlik maratondur.

Network Molaları

Oturum aralarında

fuaye alanında dünyanın pek çok farklı yerinden öğrencilerle tanışma imkanının yanı sıra, eğitim sırasında sektörün en başarılı eğitmenleri ile

tanışma ve sektörün önde gelen şirketlerinde staj yapma fırsatını sakın

kaçırmayın.

+1023

YARIŞMACI

+117

EĞİTİM

+46

EĞİTMEN

INSTAGRAM AKIŞIMIZ

Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayınız!

bottom of page