top of page

CONCRETE CANOE
COMPETITION

İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü, Concrete Canoe Competition adlı yarışmayı düzenlemeye 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde başlamıştır. Yarışma, mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin yapı malzemesi ve yapısal tasarım alanında bilgi sahibi olması ve sporla buluşturulması amacıyla her yıl düzenlenmektedir.

TARİH

SAAT

KONUM

4-5 

Mayıs 2024

10.00 - 18.00

İTÜ Gölet Alanı

sıçrama

BETON KANO YARIŞMASI
BAŞVURULARI AÇILDIĞINDA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ !

Kırık Beton

BETON KANO YARIŞMASI

 TEKNİK

ŞARTNAMESİ 2023

Birlikte Eğitim

Beton Kano Yarışması eğitimlerine ve eğitim takvimine yayınlandığında bu alandan ulaşabilirsiniz !

Kayık Kürek

Beton Kano Yarışması Tasarım Raporu Örneği

CONCRETE CANOE COMPETITION & FESTIVAL

YARIŞMA

Beton Kano Yarışması, öğrencilerin yapı malzemesi, beton ve yapısal tasarım konularındaki teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürmesini sağlayarak betondan kanolar tasarladıkları bir yarışmadır. Mühendisliğe Hazırlık Kulübü bu yarışmayı ortaya çıkarırken şu amaçlarla yola çıkmıştır;

• İnşaat mühendisliği okuyan öğrencilere yapı malzemeleri uygulamaları ve mühendislik testleri konusunda deneyim kazandırma,

• İnşaat mühendisliği olarak betonun dayanım ve işlenebilirlik özelliğini tecrübe ederek betonun limitlerini keşfetme ve bunu bir çıktı üzerinde görme,

• Betondan kano yapma aşamasında çeşitli inovasyon yöntemleri araştırmaya yönelten yeni fikir edinmeye açık mühendisler yetişmesine katkı sağlama,

• Sportif yarışlarla spor etik ve ahlakının gelişimine katkı sağlama ve rekabet ruhunu kazandırma amaçlarını gütmüştür.

Amerika’ da ‘Concrete Canoe Competition’ olarak American Society of Civil Engineers (ASCE) tarafından düzenlenen bu yarışmayı kulüp olarak Türkiye’de ilk defa Mühendisliğe Hazırlık Kulübü düzenledi. Mühendisliğe Hazırlık Kulübü ASCE’nin Türkiye’deki tek öğrenci temsilcisi olarak, bu yarışmayı düzenlerken ASCE ile birlikte çalışmaktadır.

Yarışmaya 4-10 kişilik takımlar halinde katılınabilmekte ve takım üyelerinin mühendislik ve mimarlık fakültesi öğrencisi olmaları şartı aranmaktadır. Yarışma şartnamesi düzenli olarak "Jüri Heyeti" ile güncellenir ve İTÜ MHK web sitesinde yayınlanır. Sırasıyla "Seminerler", "Tasarım Raporu Sunumu", "Ürün Sergisi", "Yüzdürme Testi" ve "Sportif Yarışlar" aşamalarından oluşan yarışma sonrasında dereceye giren takımlar Beton Kano Fest'te açıklanır. 

FESTİVAL

Beton Kano Fest, Beton Kano Yarışması ve Festivali Etkinliği kapsamında yarışmanın sportif yarışlar aşamasından sonra başlar. İTÜ içinden ve İTÜ dışından 3000'i aşkın katılımcının yer aldığı alanda konserler, DJ performansları, oyunlar ve ikramlar yer alır. Etkinliğin en yüksek katılımcıya sahip olan bölümünde yarışmada dereceye giren takımlar ödüllerinin sahibi olur.

ETKİNLİK TARİHÇESİ

Concrete Canoe and Festival Etkinliği 2016-2017 eğitim öğretim döneminden beri düzenlenmekte olup şimdiye kadar 500'ü aşkın yarışmacıyı, aynı zamanda 5000'i aşkın katılımcı ağırlamıştır. Yarışma öncesi seminerlerde 1000'den fazla öğrenci 38 konuşmacıyla buluşmuş, beton ve yapı malzemesi alanında bilgi sahibi olmuştur. İlk yarışma tarihinden bu yana 40'tan fazla şirket ayni ve nakdi destekte bulunmuş, tanıtımını etkinlik bünyesinde gerçekleştirmiştir. 

Varlık 2.png

+500 Yarışmacı

Yarışmada her yıl Türkiye'nin farklı illerinden yüzlerce katılımcı ağırlanmaktadır. Mühendislik ve mimarlık öğrencileri, etkinlikte kano ve kürek sporu ile buluşmaktadırlar.

Seminerler

Alanında lider firma temsilcileri tasarım raporlarının sunulmasından önce değerli etkinlik katılımcıları le buluşmakta ve çeşitli seminerlerde bulunmaktadırlar.

Konserler

İTÜ içinden ve dışından binlerce öğrencinin katıldığı Beton Kano Fest'te konserler düzenlenmekte, çeşitli oyunlar ve eğlenceler ile ikramlar katılımcılara sunulmaktadır.

+4000

KATILIMCI

+30

KONUŞMACI

+500

YARIŞMACI

INSTAGRAM AKIŞIMIZ

Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayınız!

bottom of page